Достапни линкови

Русија: Шведска планира да продолжи истрагата за Сирија


Советот за безбедност на Обединетите нации

Висок руски претставник вели дека Шведска и Уругвај напишале нацрт-резолуција што би можела да доведе до уште едно гласање за продолжување на истрага на ОН за тоа кој е одговорен за нападите со хемиско оружје во Сирија. Фјодор Стржижовски, секретар за печат на руската мисија на ОН, беше цитиран од државната новинска агенција ТАСС, велејќи дека двајца нестандардни членови на Советот за безбедност го поднеле предлогот за "компромис" за продолжување на работата на Заедничкиот истражен механизам. ТАСС го цитираше неименуваниот извор на ОН кој рекол дека гласањето за резолуцијата би можело да се одржи денеска. Извештајот доаѓа еден ден откако Русија стави вето на предлогот за привремено продолжување на истражната програма на ОН. Едномесечното продолжување беше понудено од Јапонија за да се обезбеди време Русија и западните сили да преговараат за компромис за продолжување на истрагата.

XS
SM
MD
LG