Достапни линкови

Над 70 загинати лица во напади во Авганистан


Повредени лица во самоубиствен напад во Авганистан

Авганистанските власти соопштија дека во две одделни самоубиства и во напад со пиштол врз владините сили загинаа најмалку 71 луѓе. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот на полицијата во југоисточниот град Гардез, кој се граничи со Пакистан, во кој загинаа најмалку 41 лице, вклучувајќи го и шефот на провинциската полиција, а повеќе од 150 други беа повредени. Триесет лица, меѓу кои и полицајци и цивили, исто така, беа убиени, а 10 други беа повредени во нападот за кој се обвинуваат талибанците, во соседната провинција Газни. Министерството за внатрешни работи соопшти дека двајца бомбаши-самоубијци ги активирале автомобилите исполнети со експлозив пред штабот на полициската полиција и придружниот центар за обука во Гардез, пред напаѓачите да започнат напад врз објектите. Министерството соопшти дека долготрајните борби завршиле кога сите пет напаѓачи биле убиени од безбедносните сили. Висок полициски претставник изјави дека имало вкупно 11 напаѓачи. Заменик-министерот за внатрешни работи, Мурад Али Мурад, рече дека загинале 21 полицаец, меѓу кои и началникот на провинциската полиција Ториал Абдиани и 20 цивили. Во провинцијата Газни, официјални лица изјавија дека милитантите на талибанците активирале возило наполнето со експлозиви во близина на безбедносните згради во областа Андар,, додека други нападнале зграда, при што загинале 25 полицајци и пет цивили.

XS
SM
MD
LG