Достапни линкови

Идниот битолски градоначалник да се справи со загадувањето


Локални избори - битолчани бараат воздух
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Локални избори - битолчани бараат воздух

Битола е меѓу првите градови по аерозагадување, по болни од канцерогени болести, по невработени луѓе со завршен факултет. Идниот градоначалник го очекува многу работа, а многу работи останаа ветени, а неисполнети и од предходната власт.

Справувањето со загаденоста треба да биде приоритет на идните локалните власти во Битола, велат жителите на овој град, кој е меѓу најзагадените во Македонија. Битолчани од идниот градоначалник очекуваат да му го врати некогашниот сјај на градот.

„Да се справат со загаденоста пред сè, но да обратат внимание и на образованието, во какви услови учат учениците, и какви се условите за живот, на локално ниво условите за живот се мизерни.“

„За загаденоста треба малку поголема организираност од државата, како второ немаме спортски сали, немаме ништо, се е на нула, ништо нема обновено, голем проблем е тоа. Имаме деца, сакаат да спортуваат, немаме услови за спорт.“

„На Битола и недостасуваат многу нешта, пред се екозаштитата. Битола е град, кој, според некои податоци има најмногу оболени од канцерогени бoлести“, велат анкетирани граѓани.

Претставници на граѓански организации на неодамнешната средба со директорот на ЕЛЕМ и со раководството на РЕК добиле ветување дека по изборите ќе почне со решавање на проблемот со аерозагадувањето.

По 12 години на власт, битолчани го испраќаат во историјата градоначалникот Владимир Талески. Тој за време на својот мандат помина повеќе од два месеци во притвор. Специјалното обвинителство во случајот Транспортер го товари за злоупотреби со превозот на ученици во Битола.

На овие избори за првпат има жена кандидат, Наташа Петровска, од СДСМ, која досега беше дел од битолскиот совет. ВМРО-ДПМНЕ, пак, за градски татко го кандидира пратеникот Зоран Илиоски. Во трката учествуваат и двајца независни кандидати Кирчо Ташков и Јорго Огненовски.

Граѓаните велат дека гласаат за човек, а не за партија, но сепак додаваат дека независните кандидати немаат големи шанси за победа.

„Сметам дека кај нас нема таква свест и култура изградена за да може да победи еден кандидат од независните со оглед на гласачкиот електорат е определен за кој било од блоковите.“

Ветени, а неостварени работи од минатите избори останаа топлификација на градот, изградба на пречистителна станица, довршување на ветените спортски објекти, Офицерскиот дом, планинарскиот дом Копанки...

Во истражувањето „Општини под лупа“ на порталот Призма, пишува дека досегашната локална власт во Битола не го исполнила ветувањето за гасификација, подземните гаражи, хотелскиот комплекс „Нижеполе“, проектот Филмски град, ветената железничка пруга од Битола до Кременица во Грција...

Новиот градоначалник ќе треба да почне да се справува и невработеноста, зошто градот се наоѓа на шесто место во Македонија според бројот на луѓе без работа, но на прво место по невработени факултетлии.

„Нема ни да гласам. Зошто би гласал, едноставно толку време, еве и со моите што гледам, нема буквално никаква полза од какви било избори, од какви било луѓе што ќе бидат на власт. Кога ќе завршиш факултет не ни нуди никој никаква работа и тоа што ќе завршиш ретко гледам луѓе дека работат за тоа за што учеле“, вели анкетиран млад битолчанец.

На парламентарните избори во декември минатата година, СДСМ за прв пат после 14 години освои повеќе гласови од ВМРО-ДПМНЕ во Битола.

  • 16x9 Image

    Пелагија Стојанчова

    Новинарската кариера ја започна како радио водител на музичка емисија во локалното радио во Кратово. Во 2008 година работеше како новинар за култура и образование во бесплатниот дневен весник Шпиц. Од јануари 2009 работи како дописник за Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG