Достапни линкови

Хоспитализиран иранскиот опозиционер Каруби


Мехди Каруби

Иранскиот опозиционер Мехди Каруби е хоспитализиран поради проблеми со срцето, соопшти неговиот син. Каруби, кој е поранешен претседател на парламентот и кој е во куќен привор од 2011 година, беше хоспитализиран и во март, годинава. Неговиот син Мохамед изјави дека проблемите со здравјето на неговиот татко биле предизвикани од тоа што е во притвор. Каруби е обвинет од иранските власти за навреда на исламските принципи.

XS
SM
MD
LG