Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч со осуда за интернет ограничувањата во Русија


Логото на Хјуман Рајтс Воч.

Хјуман Рајтс Воч соопшти дека Русија вовела значајни ограничувања на слобода на говор на интернет, како и надзор на онлајн активностите, при што ги гони критичарите под превезот на борбата против екстремизмот. Според извештајот на организацијата, мерките на руските власти се со цел да воспостават контрола врз интернет просторот.

Од 2012 година, руските власти, како што е наведено, неоправдано гонеле дестици луѓе за криминални прекршоци врз основа на нивните постови на социјалните медиуми, видеа, текстови и интервјуа, а затвориле или блокирале стотици веб сајтови.

XS
SM
MD
LG