Достапни линкови

Сириските сили успеале да се пробијат до Рака


Припадници на сириските сили во Рака.

Сириските сили поддржани од САД успеале да се пробијат преку ѕидот во стариот дел на на градот Рака со цел да ја преземат контролата врз реонот од милитантите на Ислмаската држава. Коалиционите сили, според соопштението, наишле на тежок отпор крај ѕидот од страна на милитантите кои поставиле мини и импровизирани експлозивни направи. Но, сириските сили спровеле напади на две позиции кај ѕидот и така успеале да се пробијат до градот.

XS
SM
MD
LG