Достапни линкови

САД извеле успешно пресретнување балистички ракети


Проектил истрелан од воената база Ванденберг во Калифорнија, 03.05.2017.

Пентагон соопшти дека успешно тестирал пресретнување интерконтинентални балистички ракети, какви што се обидува да стекне Северна Кореа. Ова е прв пат американската војска да извршува ваква проба со помош на балистичка ракета како вистинска цел, се наведува во соопштението на Агенцијата за одбрана од ракети. Проектилот бил истрелан од воената база Ванденберг во Калифорнија.

XS
SM
MD
LG