Достапни линкови

Седум пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ учествувале во отварањето на вратата на Собранието


Седум пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ знаеле или учествувале во отворањето на главната собраниска врата за демонстрантите на 27 април, покажуваат снимките од собраниските камери кои ги објави телевизија „Телма“.

Станува збор за пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Илија Димовски, Јохан Тарчуловски и Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ и Љупчо Димовски од Социјалистичка партија на Македонија.

Во целата акција за влез во Собранието учествувале вработени од Агенцијата за разузнавање, АРМ и УБК, објави Телма. На снимките се гледа како дел од пратениците ги насочуваат демонстрантите во различни насоки во Парламентот, откако пратениците Василевски и Мукоски ја отвораат вратата.

ВМРО-ДПМНЕ реагира дека уште веднаш ги осудиле насилствата и оти нивни пратеници не учествувале во насилствата.

XS
SM
MD
LG