Достапни линкови

Порошенко не е оптимист пред утрешниот самит


Украинскиот претседател Петро Порошенко на прес конференција во Осло, Норвешка, 18 октомври 2016.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека нема многу високи очекувања пред утрешниот самит за решавање на конфликтот во источна Украина. За утре во Берлин е закажан самит на кој ќе учествуваат лидерите на Германија, Франција, Русија и Украина.

„Јас сум многу оптимист во врска со иднината на Украина, но, за жал, не толку оптимист за утрешната средба“, изјави денеска Порошенко кој е во посета на Осло, Норвешка.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека е премногу рано да се зборува за каков било специфичен договор.

Средбата е на покана на германската канцеларка Ангела Меркел. Нејзиниот портпарол, Стефан Зајберт, вели дека лидерите треба заеднички да оценат како се спроведуваат договорите од Минск и да разговараат за идни чекори за ставање крај на кризата во Украина.

XS
SM
MD
LG