Достапни линкови

Асад: Сирија е нов театар на конфликтот меѓу Запад и Русија


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека граѓанската војна во неговата земја се претворила во нов театар на конфликтот меѓу Русија и Западот. „Она што го видовме во изминативе неколку недели, можеби и месеци е нешто повеќе од Студена војна“, рече тој во интервју за рускиот весник „Комсомољска правда“. Додека САД и ЕУ ги поддржуваат бунтовниците во нивната борба против претседателот Башар ал Асад, Русија воено му помага на сирискиот режим.

XS
SM
MD
LG