Достапни линкови

На Хоргош над стотина мигранти штрајкуваат со глад


Околу 130 мигранти кои стигнаа на граничниот премин Хоргош на српско унгарската граница почнаа штрајко со глад за да ја укажат положбата на бегалците во светот. Мигрантите кои во петокот печки тргнаа од Белград протестот го нарекоа „мировен марш“ и им порачаа на властите во Унгарија дека не биле криминалци, туку дека бегаат од војна и изразија очекување дека границата ќе им биде отворена.

XS
SM
MD
LG