Достапни линкови

Талибанците заземаат области во северен Авганистан


Талибанците повторно зазедоа неколку области во северниот дел на авганистанската провинција Кундуз, кои накратко беа во нивни раце минатата година. Во областите Даш е Арчи и Калаи е Зал имало тешки борби меѓу авганистанските безбедносни сили и талибанските милитанти. Локалните власти јавуваат дека талибанците презеле контрола врз поголемиот дел од областите. Но портпаролот на провинцијата Кундуз негира дека некоја област паднала во рацета на милитантите, велејќи дека има водушни напади кои ги одвраќаат милитантите.

XS
SM
MD
LG