Достапни линкови

Британската премиерка во посета на Шкотска


Новата британска премиерка Тереса Меј рече дека нема да започнат формални преговори за излегување од ЕУ се додека Велика Британија не добие целосен пристап во тоа прашање. Таа денеска ја посети Шкотска, каде мнозинството граѓани гласаа за да останат дел од Унијата. Меј се сретна со шкотскиот прв министер Никола Старџен. Шкотската премиерка неодамна изјави дека ќе најде начин Шкотска да остане дел од ЕУ. Таарече дека ќе одржат втор референдум за независност од Обединетото кралство. Во 2014 Шкотите ја отфрија независноста.

XS
SM
MD
LG