Достапни линкови

Руската Дума усвои контроверзен антитерористички закон


Архивска фотографија.

Долниот дом на рускиот Парламент усвои контроверзен антитерористички предлог закон, кој активистите за човекови права го осудија како неуставен.

Државната Дума денеска го усвои предлог законот во второто и третото читање, а за да стане закон мора да биде прифатен од горниот дом на Парламентот и да биде потпишан од претседателот Владимир Путин.

Предлог законот предвидува заострување на казниоте за тероризмот и екстремизмот и зголемување на можностите на Владата за надзор.

Законот е предложен од страна на владеачката партија Обединета Русија.

Либералната опозиција и активистите за човекови права велат дека законот ја нарушува приватноста и граѓанските слободи.

XS
SM
MD
LG