Достапни линкови

Втор круг на локалните избори во Италија


Во Италија се оддржуваат втор круг од изборите за градоначалници на Рим, Милано, Болоња, Торино и Неапол. Овие избори ќе ја стават на тест довербата и популарноста на италијанскиот премиер Матео Ренци. Демократската партија на Ренци претрпи големи загуби во првиот круг на гласање на 5 ти јуни. Во најголемите градови во Италија каде се одржаа изборите никој од кандидатите не освои повеќе од 50 проценти подршка.

XS
SM
MD
LG