Достапни линкови

Дагестански борач уапсен за сквернавење будистички храм


Илустрација.

Борач од главно муслиманскиот руски регион во Северен Кавказ, Дагестан е уапсен за сквернавење на будистички храм во соседниот руски регион, Калмикија. Шефот на Каликија, Алексеј Орлов изјави дека дека спортистот се соочува со обвиненија за кршење на правото на верска слобода. Видеото кое викендов беше поставено на интернет покажува дека борачот Саид Османов, уринирал а пота удирал по статуата на Буда внатре во храмот во главниот град на Калмикија, Елиста. Видеото предизвика протести кај дел од населениоето на покраината кои се будисти. Османов беше во Елиста на борачки турнир кој подоцна беше откажан.

XS
SM
MD
LG