Достапни линкови

Почина Слободан Чашуле


Слободан Чашуле

По кусо боледување синоќа на 70 годишна возраст во Мадрид, почина Слободан Чашуле, новинар, политичар, амбасадор, министер за надворешни работи на Македонија во периодот 2001-2002 година. Чашуле е роден во Скопје на 27 септември 1945 година. Слободан Чашуле беше еден од основачите на ТВ Скопје, дописник на ТВ Скопје во Чиле и Перу, дописник за Танјуг во Латинска Америка и Карибите, главен уредник на Танјуг во Македонија. Од 1990-1994 е директор и главен уредник на Македонското радио, потоа генерален директор на „Нова Македонија“. Во 2002 година избран е за пратеник во македонското Собрание.

XS
SM
MD
LG