Достапни линкови

Русија ќе продолжи со санкциите против Турција


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин го нарече соборувањето на рускиот борбен авион од страна на Турција непријателски акт. Според него, практично е невозможно Русија да постигне било каков договор со турската власт. Говорејќи на годишната прес конференција, Путин изјави и дека турскиот народ и нација ќе и останат пријатели и партнери на Русија додека актуелната власт од земјата им забила нож во грб. Тој истакна и дека Москва ќе продолжи со санкциите против Турција.

XS
SM
MD
LG