Достапни линкови

Кери во Париз на конференцијата за климатски промени


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна денеска во Париз каде ќе присуствува на конференцијата на ОН на која се бара решение за климатските промени. Американските власти соопштија дека Кери е оптимист за преговорите кои треба да завршат на 11 декември.

Американските преговарачи соопштија дека ги очекуваат тешки разговори околу финансиските напори во борбата против глобалното затоплување. Но, според нив има надеж дека сериозен договор може да биде постигнат.

XS
SM
MD
LG