Достапни линкови

Потрага по преживеани по несреќата во Пакистан


Фабриката во Пакистан

Продолжува операцијата за спасување на дестици луѓе кои се заробени под урнатините на фабрика во источниот пакистански град Лахоре. Најмалку 20 луѓе загинаа вчера кога се урна кровот од фабриката. Војската користи и кранови и булдожери, како и тим на експерти и инжињери со цел да се помогнат во напорите за спасување на преживеаните.

Околу 100 луѓе досега беа извелечени од урнатините на фабриката за пластика. Локалните власти соопштија дека околу 150 луѓе биле во фабриката кога се случила несреќата.

XS
SM
MD
LG