Достапни линкови

Дваесет години од атентатот врз Глигоров


Киро Глигоров

На денешен ден пред 20 години беше извршен неуспешен атентат врз поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров. Истрагата која се води против непознат сторител се уште е отворена. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди на главата.

Нападот беше извршен со автомобил-бомба во 1995 година на улицата „Македонија“ пред хотелот „Бристол“ во Скопје. Глигоров почина на 1 јануари 2012 година на 94 годишна возраст.

XS
SM
MD
LG