Достапни линкови

Спасени над 4 илјади мигранти на Медитеранот


Над 4 илјади мигранти биле спасени во изминативе денови во близина на либискиот брег на Медитеранот, соопшти италијанската крајбрежна стража. Во акцијата за спасување биле вклучени и норвешки и ирски бродови. Повеќе од 2 илјади луѓе загинале во текот на оваа година во нивниот обид да стигнат до Европа во преполни чамци и бродови.

XS
SM
MD
LG