Достапни линкови

12 уапсени за злоставување деца во Пакистан


Полицијата во Пакистан соопшти дека пет други лица се уапсени за сексуално злоставување на деца и за дистрибуција на видеа од злоупотребите. Бројот на осомничените кои се протвор сега изнесува 12 лица. Најмалку 280 деца се снимени како биле сексуално малтретирани од страна на банда од 25 лица, вели Латиф Ахмед Сара - адвокат и активист кој ги застапува жртвите. Стотиците видеа кои биле направени, потоа биел продавани или користени за уценување на нивните родители. Сенатот, односно горниот дом на Парламентот донесе едногласна резолуција осудувајќи ја злоупотребата и барајќи казна за сторителите.

XS
SM
MD
LG