Достапни линкови

ЕУ – Грција:Министрите за финансии продолжуваат со разговорите


Министрите за финансии на еврозоната денеска се состануваат во Брисел, во атмосфера на голема конфузија по објавувањето на Атина дека ќе организира референдум за снабдување на своите доверители.
Министрите треба да се зборуваат за "план Б" во случај Грција да не може да ги плати долговите.
Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера објави дека на 5 јули во Грција ќе се организира референдум за предлогот за решение на доверителите на финансиската криза во Грција.
Останаа три дена до кога Грција треба да му исплата на ММФ долг од 1,5 милијарди евра, а ако не можат да најдат пари се заканува нејзиниот излез од еврозоната.

XS
SM
MD
LG