Достапни линкови

Обама одобри зголемување на силите во Ирак


Американскиот претседател Барак Обама

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама одобрил распоредување до 450 дополнителни војници во базата во ирачката покраина Анбар со цел да ги тренираат и советуваат безбедносните сили кои се борат против милитантите на Исламската држава во земјата. Според соопштението, Обама наредил и испорака на основна опрема и материјал за ирачките сили.

Одлуката, според Белата куќа, Обама ја донел по барањето на ирачкиот премиер Хаидер Ал Абади и врз основа на мислењето на претставници на Пентагон.

XS
SM
MD
LG