Достапни линкови

Судири меѓу израелската полиција и етиопски евреи


Неколку илјади луѓе, главно евреи со етиопско потекло, протестирале во Тел Авив против расизмот и бруталноста на полицијата. Демонстрантите превртувале автомобили и кршеле излози по што полицијата употребила водени топови и шок бомби. Во судирите биле ранети педесетина полицајци и десетина демонстранти. Етиопската заедница во Израел била вознемирена од објавувањето на снимката на која се гледа дека како израелски војник со етиопско потекло бил тепан од припадници на полицијата.

XS
SM
MD
LG