Достапни линкови

Ким Јонг Ун нема да присуствува на парадата во Москва


Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун.

Кремљ соопшти дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун нема да присуствува на прославата на Денот на победата на 9 мај. Портпаролот на рускиот претседател, Дмитри Песков изјави дека Јонг Ун решил да остане во Пјонгјанг и дека неговата одлука е поврзана со домашни прашања. Според Песков, одлуката на северенокорејскиот лидер им била пренесена преку дипломатски извори. Руските власти претходно соопштија дека тој ја прифатил поканата за учество на прославата по повод 70 годишнината од победата на Русија во Втората Светска Војна.

XS
SM
MD
LG