Достапни линкови

Грција и САД на разговори за гасоводот Турски тек


Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за новинската агенција Асошиетед прес изјавил дека во наредниве денови во Атина ќе престојува Амос Хохштајн, специјален пратеник на Стејт департментот за енергетика. Коѕијас во интервјуто позитивно го оцени предлогот на Русија за изградба на гасоводот Турски тек, наведувајќи дека преговорите со Газпром биле од економска, а не од политичка природа.

XS
SM
MD
LG