Достапни линкови

Сметководителот од Аушвиц призна морална вина


Луѓе држат транспарент за солидарност со жртвите од Аушвиц пред објектот каде се одвива судењето на Гроенинг.

Започна судскиот процес против поранешниот нацистички офицер Оскар Гроенинг, кој е обвинет дека бил учесник во убиството на 300 илјади Евреи од Унгарија во логорот Аушвиц. 93 годишниот Гроенинг призна морална вина и дека знаел за убиството на Евреите кој се случило помеѓу мај и јули 1944 година. Тој воедно пред судот побара прошка. Гроенинг е познат како сметководителот од Аушвиц. Неговото судење се одвива во германскиот град Луенебург во присуство на околу 70 лица кои го преживеале холокаустот и роднини на жртвите.

XS
SM
MD
LG