Достапни линкови

Донаторите ветија 4 милијарди долари помош за Сирија


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Земјите донатори на средбата во Кувајт ветија 3,8 милијарди долари хуманитарна помош за Сирија. Говорејќи на крајот на конференцијата за Сирија, генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјави дека земјите биле многу великодушни. Според него, ситуацијата во Сирија е најлошата хуманитарна катастрофа на нашето време. Тој додаде дека четворица од пет Сиријци живеат во сиромаштија и мизерија, а над 200 илјади жители се убиени во последните 4 години од кога почна конфликтот во земјата.

XS
SM
MD
LG