Достапни линкови

Грузиска министерка ја критикуваше руската агресија


Tamar Beruchashvili, appointed Foreign Minister.

Грузискита Министерка за надворешни работи, Тмара Беручашвили ја повика Русија да ја запре нејзината агресивна политика против независни земји, велејќи дека агресијата против Украина не е изолиран случај.

Таа во обраќањето на Советот за човекови права на Обединетите нации рече дека на руската агресија против Украина, анектирањето на Крим и дополнителната дестабилизација на источните региони, меѓународната заедница треба соодветно да одговори.

„Ја повикуваме Руската Федерација да запре со агресивната политика против независни земји и ја потврдуваме нашата силна поддршка на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, рече Беручашвили.

XS
SM
MD
LG