Достапни линкови

ВИДЕО, ФОТО: Студентите „освојуваат“ факултети


Студентите го окупираа и Машинскиот факултет
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00

Студентите го окупираа и Машинскиот факултет

Студентите денеска прогласија автономна зона и на Техничките факултети во Скопје.Тие велат дека студентскиот активизам е жив и се шири како оган.

По Филозофскиот, студентите денеска прогласија автономна зона и на Техничките факултети. Пред да влезат во просториите на Машинскиот факултет преставниците на Студентскиот пленум нагласија дека со оглед на тоа што Законот за високо образование предизвика голем отпор во последниве четири месеци се сомневале дека отстапките од премиерот не биле поради тоа што тој ја согледал апсурдноста на законот, туку како што рекоа биле резултат на пошироката политичка состојба.

Претпладнево студентите кои од вчера прогласија автономна зона во објектот на Филозофскиот и Филолошскиот факултет ја прекинаа наставата и на Економскиот факултет при УКИМ.

Студентите ја прекинаа наставата на Економскиот факултет на УКИМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Ќе останеме во автономната зона се додека не не послуша власта, велат од Студентскиот пленум откако ноќта ја поминаа на Филозофскиот факултет.

„Очекуваме крајниот резултат да не слушнат, да биде укинат законот и ќе почнеме од таму “, вели Марија Грубор од Студентскиот пленум.

И активистот Љуми Бекири вели дека планираат да останат таму се додека не ги слушнеле оние кои што се изгласани и како што додава со наши пари се платени да бидат во собранието и да носат одлуки наместо нас.

Во меѓувреме Студентски Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ преку писмено соопшение наведоа оти сметале дека е е контра правно да се окупира универзитет и да се демонстрира незадоволство, истовремено спречувајќи ги другите студенти нормално и редовно да учествуваат на наставата.

Од Министерството за образование и наука пак најавија дека продолжувал дијалогот меѓу Владата и претставниците на академската заедница за подобрување на пакетот реформи што треба да се спроведат во високото образование.

Од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ информираа и дека формирале работна група која треба да учествува во дебатата за подобрување на пакетот реформи.

XS
SM
MD
LG