Достапни линкови

Сомалија-Голема експлозија во Могадишу


Илустрација

Новинските агенции јавија за голема експлозија во сомалискиот главен град Могадишу. Според агенциите, црн чад бил забележан на небото во близина на меѓународниот аеродром во Могадишу. Сведоци изјавиле дека имало експлозија на автомобил бомба во близина на аеродромот, кој често е цел на напади од страна на милитантите на Ал Шабаб, група поврзана со Ал Каеда. Се уште нема информации за жртви.

XS
SM
MD
LG