Достапни линкови

Столтенберг - Русија испраќа оружје во источна Украина


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Русија им испраќа големо количество оружје на бунтовниците во источна Украина и ја засилува воената активност во Европа и во светот. На месечната прес-конференција денеска во Брисел, тој рече дека „напорите за траен мир продолжуваат“ и покрај секојдневното прекршување на договорот од септември за прекин на огнот во источна Украина. Столтенберг рече дека Русија и сепаратистите не го почитуваат прекинот на огнот кој има цел да стави крај на конфликтот во кој од април досега загинаа повеќе од 4.300 луѓе и доведе до заладувањето на односите меѓу Русија и Западот.

XS
SM
MD
LG