Достапни линкови

Франција-Конзервативците очекуваат резултати на изборите за Сенат


Француските конзервативци ќе направат кам бек на политичката сцена во земјата на изборите за место во Сенатот. Се очекува партијата на конзервативците да направи добри резултати на изборите, а дури и десничарскиот Народен Фрон би може да освои место во Сенатот за прв пат. Сенатот нема толкава моќ и се уште Социјалистичката партија на претседателот Франсоа Оланд има контрола врз Националното Собрание, долниот дом од Парламентот кој го има последниот збор во донесувањето закони.

XS
SM
MD
LG