Достапни линкови

Иран незадоволен од преговорите за нуклеарната програма


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изрази незадоволство од напредокот во преговорите со светските сили за нуклеарната програма на Техеран. Според него, напредокото во преговорите во изминатите денови е екстремно бавен.

Говорејќи на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк тој потсети дека се приближува крајниот рок за постигнување договор во ноември. Според него, потребно е да се донесат храбри одлуки и предупреди дека нема да има договор доколку меѓународните санкции врз Иран не бидат целосно повлечени.

XS
SM
MD
LG