Достапни линкови

Белата куќа соопшти дека САД се во војна со ИСИЛ


Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест рече дека Соединетите Американски Држави се во војна со ИСИЛ откако државниот секретар Џон Кери одби да ја искористи таа фраза. Тој додаде Соединетите држави се во војна со ИСИЛ на ист начин како што се во војна со Ал-Каеда и нивните ограноци низ светот. И секретарот на Пентагон вчера ја употреби истата фраза.
САД спроведоа 158 воздушни напади и испратија околу 1600 војници во Ирак за да се справат со заканата од бунтовниците од Исламска држава.

XS
SM
MD
LG