Достапни линкови

Убиени 2000 Палестинци за време на нападите врз Газа


Израелски напад врз Појасот Газа.

Околу 2000 Палестинци загинале, од кои најголем дел цивили за време на израелските напади врз Појасот Газа. УНИЦЕФ соопшти дека 469 деца загинале, а 3000 биле повредени. Од израелска страна бројката на жртви изнесува 67, од кои најголем дел се војници.

Израелската војска денеска изврши 20 воздушни напади врз Газа по прекинот на преговорите предводени од Египет за постигнување трајно примирје. Во меѓувреме палестинските милитанти егзекутирале 11 лица кои биле осомничени дека соработуваат со Израел.

XS
SM
MD
LG