Достапни линкови

Продолжуваат протестите во Фергусон, уапсени уште 47 лица


Полицијата во американската држава Мисури, во текот на изминатата ноќ уапсила уште 47 лица во градот Фергусон, каде што продолжија протестите поради убиството на едно авро-американско момче од страна на полицаец. Демонстрантите биле во помал број отколку претходните денови, а полицијата застрелала вчера уште еден афро-американец кој имал нож.

Инаку, американскиот главен јавен обвинител Ерик Холдер денеска ќе престојува во Фергусон на средба со истражителите за убиството.

XS
SM
MD
LG