Достапни линкови

Украина испраќа хуманитарен конвој во источниот дел


Рускиот хуманитарен конвој.

Украинските власти соопштија дека ќе испратат свој хуманитарен конвој во источниот дел од земјата. Камионите, според нив, ќе се упатат во град во близина на Луганск, кој е под нивна контрола. Во меѓувреме руските власти не соопштија каде се упатил нивниот конвој со околу 300 камиони, но најавија дека ќе помине низ регионот Харкив. Според извештаите, конвојот се наоѓа јужно од Ростов, кој се наоѓа до Луганск.

XS
SM
MD
LG