Достапни линкови

Протести во Ерменија и Грузија за поддршка на јазидите


Членови на заедницата јазиди раселени во Турција.

Членовите и поддржувачите на заедницата на јазидите во Ерменија и Грузија денеска ќе протестираат во главните градови на земјите. Протестите се со цел да им се даде поддршка на илјадниците јазиди во Ирак, на кои им беше даден ултиматум од милитантите на Исламската држава да го прифатат исламот или да си одат од земјата или да бидат убиени. Претходно ерменските власти ветија помош за раселените јазиди на планината Сињар.

XS
SM
MD
LG