Достапни линкови

Бан Ки Мун повика на итно примирје во Газа


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун повика на итно хуманитарно примирје во Газа. Говорејќи на прес конференција во Њујорк, тој изјави дека луѓето во Газа немаат каде да бегаат и тие се заробени. Според него, треба да има одговорност за злосторствата од двете страни. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно упати критика до Советот за безбедност на ОН. Според него, повикот за примирје е во корист на потребите на милитантите на Хамас додека ја запоставува безбедноста на Израел.

XS
SM
MD
LG