Достапни линкови

Русија ја засилува Црноморската флота


Војската на Русија денеска најави дека ќе ја засили воената флота на Црно море, чија главна база е на Крим, украински полуoстров што Москва го анектира во март годинава. Вчера претседателот Владимир Путин изјави дека Русија треба да ја обнови воената инфраструктура на Крим за да ја зацврсти одбраната на земјата како одговор на зголеменото присуство на НАТО во Источна Европа, посебно на Црно и на Балтичко море.

XS
SM
MD
LG