Достапни линкови

Судир во Бенгази- најмалку 20 загинати


Најмалку 20 лица загинале а 70 се повредени во судир меѓу меѓу вооружените екстремисти и либиските сили лојални на генералот Халиф Хафтар кој во 2011 го водеше бунтот против Моамер Ал Гадафи.Силите под водство на генералот Хафтар денеска ги бомбардирале позициите на радикалната група Ансер ел Шариј и уште една исламистичка група.Аеродромот во Бенгази денеска е затворен.
XS
SM
MD
LG