Достапни линкови

Турската компанија негира небрежност за рударската несреќа


Сома Холдинг, компанијата која управува со турскиот рудник за јаглен каде што загинаа 284 рудари соопшти дека немало небрежност од нејзина страна која би можело да биде причина за несреќата што се случи во вторникот. Акин Челик, менаџерот на рудникот изјави дека неговата компанија се уште не знае што ја предизвикало несречата. Претходно, турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека најмногу уште 19 лица се уште биле затрупани во рудникот во Сома. Според него, бројот на загинати рудари би требало да биде околу 300 лица, пренесува турската приватна телевизија НТВ.
XS
SM
MD
LG