Достапни линкови

Авганистан: Бомба во Кабул, стампедо во Мазар е Шариф


Силна експлозија одекнала во Кабул, а засега нема информации за бројот на евентуални жртви или повредени. Според полицијата, бомбаш самоубиец активирал експлозив пред дом во западен Кабул. Одговорноста за нападот ја превзедоа талибанците. Во меѓувреме, во градот Мазар е Шариф, најмалку 10 лица биле повредени при стампедо на предизборен митинг на претседателскиот кандидат Абдула Абдула. Според очевидци, во инцидентот имало и жртви. До несреќата дошло кога илјадници луѓе стоеле во ред за да се поздрават со претседателскиот кандидат, при што се урнала бината.
XS
SM
MD
LG