Достапни линкови

Кина - убиени 11 „терористи“ во ујгурскиот регион


Кинеските власти соопштија дека застрелале осум "терористи" за време на самоубиствен напад врз полициските сили во ујгурскиот автономен регион на земјата.

Државните медиуми објавија дека напаѓачите користеле мотоцикли и автомобили во нападот врз полицијата.

Судири меѓу властите и припадниците на тукофонските ујгури се интензивираа во последниве години.

Минатиот месец, 11 етнички ујгури загинаа минувајки ја границата со Киргистан каде што убиле шумски полицаец.
XS
SM
MD
LG