Достапни линкови

Воздухот во Скопје и денеска загаден


Во воздухот во Скопје и денеска се регистрирани високи концентрации на ПМ10, од 90 до 180 микрограми на метар квадратен, што сепак било помалку претходните денови.
Вчера на прес-конфренција надлежните најавија дека инспекторите за животна средина на Градот Скопје се во мобилна сотојба.
Загаденоста во градот Скопје шест дена е над дозволеното, а завчера локалната самоуправа излезе со препораки до граѓаните да не престојуваат на отворено, да не проветруваат, да не ги користат автомобилите ако не е неопходно.
XS
SM
MD
LG