Достапни линкови

Папуљас во посета на Албанија


Грчкиот претседател Карлос Папуљас
По покана на албанскиот претседател Бујар Нишани денеска попладне во тридневна официјална посета на Албанија ќе допатува шефот на грчката држава Карлос Папуљас. Двајцата лидери ќе се сретнат утре, а ќе се обратат и на тркалезната маса посветена на албанско-грчката економија и енергетика.
Папуљас во вторник ќе престојува во јужниот албански град Ѓирокастро каде ќе ги посети подрачјата каде живее грчкото малцинство. Посетата на Папуљас на Албанија се оценува како обид да се стопи мразот меѓу двете земји, кои имаат повеќе нерешени прашања.
XS
SM
MD
LG