Достапни линкови

Грција шпионирала американски амбасадори


Теодорос Пангалос
Грчките разузнавачки служби ги прислушувале телефонските разговори на американските амбасадори во Атина и Анкара во деведесетите години од минатиот век. Ова денеска го изјави поранешниот шеф на грчката дипломатија Теодорос Пангалос. Тој додаде дека тоа следење не траело долго и оти притоа не биле извлечени некои корисни податоци. Пангалос беше министер за надворешни работи на Грција од 1996 до 1999 година.
XS
SM
MD
LG